Prowadzenie auta zimą – o tym musisz pamiętać!

Coraz niższe temperatury na zewnątrz sprawiają, że już wybiegamy w przyszłość na temat zimy na drogach. Jesień jest okresem, kiedy najlepiej umówić się do mechanika na zmianę opon na zimowe, ponieważ kolejki są nieraz bardzo długie. Warto zrobić to już przy pierwszych spadkach temperatur, bo jak wiadomo zima lubi zaskakiwać kierowców. Podczas tej pory roku należy uważać na drogach, zwłaszcza jeśli jesteś młodym kierowcą. Opisujemy, o czym nie możesz zapomnieć.

Jazda samochodem w trudnych warunkach

Niskie temperatury powodujące szron i gołoledź, zamarznięte kałuże, opady deszczu i śniegu, błoto pośniegowe – zimą kierowcy nie mają lekkiego życia. W dodatku więcej osób przesiada się na samochody, ponieważ aura nie sprzyja, by jeździli rowerem, hulajnogą lub innym środkiem transportu. Nie ma tutaj już miejsca również na szybką i brawurową jazdę, ponieważ bardzo łatwo o wypadek. Trwają zmagania o zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, wykonywanie dokładnie manewrów samochodowych. O czym jeszcze trzeba pamiętać zimą, a nawet końcem jesieni, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo?

Śliskie drogi – zachowaj ostrożność

Obojętne czy jest to śnieg, błoto pośniegowe czy marznący deszcz, musisz być ostrożny. Jeśli samochód nie chce ruszyć z pierwszego biegu i bardzo się ślizga, spróbuj zrobić to z drugiego. Uważaj jednak na znajdujące się wokół Ciebie pojazdy. Zakręty i manewr cofania również wykonuj bardzo powoli i dokładnie. Unikaj zrywania autem i szybkich ruchów kierownicą, ponieważ rozpędzając się na pewnej prędkości, możesz nie wyhamować od razu, ale pokonać jeszcze pewną odległość, na którą nie będziesz miał wpływu. Zachowaj też szczególną ostrożność na mostach, wiaduktach, przed przejazdami kolejowymi. Nie zaleca się również wyprzedzania, kiedy nawierzchnia jest śliska lub pokryta śniegiem. Pod nawet cienką warstwą śniegu mogą znajdować się niespodzianki w postaci nierówności lub nawet dziur. Nie narażaj więc swojego pojazdu na uszkodzenie zbyt szybką jazdą po uszkodzonej nawierzchni.

Zamiast skrobania szyb co rano

Widoczność w samochodzie jest szczególnie ważna, nie tylko zimą. Kierowca musi dokładnie wiedzieć, co dzieje się na drodze. Oszronione szyby każdego ranka utrudniają jednak prowadzenie samochodu. Nawet ich szybkie skrobanie nie rozwiązuje problemu, ponieważ fragmenty lodu lub smugi mogą utrudniać jazdę. Najlepszym sposobem na szybkie oczyszczenie szyb jest użycie specjalnej chemii. Odmrażacz pozwala bez skrobania rozpuścić lód, nie naraża szyb czy lakieru na porysowanie i przyspiesza cały proces. Ponadto, lód nie osadza się dzięki niemu przez cały dzień na szybach, a Ty w bezpieczny sposób możesz dojechać w każde miejsce.

Istnieje także sposób, aby nie dopuścić do osadzenia się lodu na szybach i nie musieć myśleć o ich odmrażaniu. Wystarczy zasłonić powierzchnię szyb specjalną matą. Jeśli jej nie posiadasz, tak samo zadziała ręcznik lub kawałek kartonu. Taką ochronę szyby należy docisnąć wycieraczkami, aby przylegała do samochodu oraz nie została zerwana przez wiatr. Rano wystarczy schować ją do bagażnika na kolejny mroźny dzień. 

Kontakt z nami