Parujące szyby w samochodzie – kilka porad

Zima jest ogólnie trudnym okresem dla kierowców. Spotykają się z oni z utrudnieniami na drodze oraz w prowadzeniu pojazdów. Jednym z problemów są parujące szyby w samochodzie. A jak wiadomo, ograniczona widoczność wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Dlaczego więc parują szyby w aucie i jak można temu zaradzić, aby problem się nie pojawiał albo można było go zredukować do minimum? I dodatkowo, czy parowanie może zwiastować usterki auta?

Dlaczego szyby w aucie parują?

Tak naprawdę przyczyn może być kilka. Jednak zazwyczaj to wahania temperatur są odpowiedzialne za parowanie szyb w samochodzie. To dlatego problem pojawia się w zimne dni jesienią i na wiosnę, a potęguje zimą, gdy w samochodzie grzejemy, aby było nam ciepło, a na zewnątrz jest mroźno i wietrznie. Parowanie pojawia się również podczas opadów deszczu czy śniegu. Wewnątrz gromadzi się bowiem wilgoć, która głównie odpowiada za zaparowanie czy oszronienie szyb. Niewielu kierowców zdaje sobie też sprawę, że czystość szyb również ma wpływ na ich parowanie. Dokładne mycie, środkami zalecanymi właśnie na zimę, pozwala na przeciwdziałanie zachodzeniu parą. Posiadają one bowiem w składzie specjalne substancje, które pozostawiają na szybach niewidzialny film, zabezpieczający przed parą.

Parujące szyby a stan techniczny samochodu

Jeśli szyby parują, trzeba jak najszybciej osuszyć powietrze, a do tego niezbędna będzie uruchomienie klimatyzacji. Tak, to prawda, ponieważ zimne powietrze jest suche i w dodatku niweluje różnicę temperatur, na którą narażona jest szyba. Co ciekawe praca klimatyzacji jest również wskazana co jakiś czas w celu właściwego funkcjonowania auta, a dokładnie sprężarki. Jej regularne uruchamiania wpływa też na sprawność układu chłodzenia, który nie zaskoczy nas podczas cieplejszych dni nieprzyjemnym zapachem albo po prostu awarią. Dodatkowo problem parowania szyb może też rozwiązać wymiana filtra kabinowego. Zużyty czy nawet usunięty filtr utrudnia obieg powietrza w kabinie auta. Jeśli mimo zastosowania wszystkich zaleceń, szyby nadal parują, może to być też wina nagrzewnicy. Jej nieszczelność czy wycieki objawiają się też słodkawym zapachem czy tłustym nalotem na szybie. Okazuje się więc, że konieczne jest cykliczne wykonywanie przeglądów technicznych samochodu, by walczyć również i z problemem parowania. Kiedy szyby parują, a proste rozwiązania jak czyszczenie specjalnym środkiem czy uruchomienie nawiewu klimatyzacji nie pomagają, może to zwiastować bowiem poważniejsze problemy techniczne z samochodem.

Nadmiar wilgoci, jak z nim walczyć?

Wspomniany już nadmiar wilgoci należy wyeliminować, aby nie parowały szyby w samochodzie, a nawet jazda odbywa się w bardziej komfortowych warunkach. Najlepiej zaopatrzyć jego wnętrze w pochłaniacz wilgoci, który skutecznie będzie ją na bieżąco usuwał. Wiele osób wkłada również pod siedzenie auta woreczek z solą. Może to być na przykład zwykła skarpeta z solą, która będzie chłonęła wilgoć z wnętrza. Poleca się również zakup dywaników gumowych na zimę, zamiast welurowych. Nie nasiąkają wodą czy śniegiem oraz dużo łatwiej je osuszyć. Co jakiś czas trzeba też włączać wspomnianą klimatyzację. Nie musi to być na pełny regulator, by było zimno – wystarczy żeby nieco schłodziła wnętrze do optymalnej temperatury i zadbała jednocześnie o sprawność systemu wentylacyjnego. 

Kontakt z nami