Jak prawidłowo holować samochód?

Wyobraź sobie taki scenariusz – Twój samochód nagle zaczyna odmawiać bezpieczeństwa albo po prostu staje na drodze. Nie wiesz co jest tego przyczyną i na pewno nie ominie Cię wizyta u mechanika. Jednak zanim to nastąpi, konieczne jest dostanie się do niego w jakiś sposób. W takim przypadku na myśl przychodzi Ci pewnie telefon do pomocy drogowej. A może ktoś ze znajomych ma linkę holowniczą i pomoże bez wydawania pieniędzy? Ja jednak w prawidłowy sposób przeprowadzić holowanie, by nie uszkodzić auta i zapewnić sobie bezpieczeństwo? Przeczytaj już teraz.

Co o holowaniu samochodu mówi polskie prawo?

Najpierw trochę z rzeczy formalnych. Polskie prawo jasno stanowi, że pojazd holowany wymaga ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w niezabudowanym. Pojazd holujący musi mieć również włączone światła mijania, pojazd holowany musi być prowadzony przez osobę, która posiada odpowiednie prawo jazdy, a obydwa samochody muszą być odpowiednio zabezpieczone linką holowniczą, aby pod żadnym pozorem nie odczepiły się od siebie i nie stworzyły zagrożenia na drodze. Dodatkowo pojazd holowany musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym oraz mieć włączone światła pozycyjne, maksymalna odległość między samochodami ma wynosić 3 m na połączeniu sztywnym oraz 4-6 ma na połączeniu giętkim. Połączeniu to powinno być chorągiewką, najlepiej czerwoną lub żółtą, rzucającą się w oczy na drodze.

Porady dotyczące holowania

Najważniejszą zasadą, która obowiązuje w trakcie holowania jest jednak zachowanie… zdrowego rozsądku! Nie zawsze myślimy o wszystkich przepisach prawa podczas sytuacji, która wymaga on nas sporego improwizowania. Stres wywołany usterką samochodu, dzwonienie po znajomych posiadających hak holowniczy w aucie oraz linkę do holowania, a także ruch uliczny, który się przy nas odbywa, może sprawić, że zapomnimy o wielu z nich. Zamiast więc przypominać sobie jakiego koloru miała być chorągiewka przypinana do linki holowniczej albo czym przymocować trójkąt na tyle samochodu, trzeba zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo nasze i wszystkich w wokół. Dobre przymocowanie linki do obydwu samochodów oraz wolna i ostrożna jazda to podstawowe dwie czynności. Wybierając trasę do mechanika albo do domu, starajcie się omijać zakorkowane i ruchliwe ulice, ronda czy skrzyżowania. Im mniej zakrętów i im bardziej będą one łagodne, tym lepiej.

O czym jeszcze pamiętać?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas holowania? Jednym z nich jest włączanie świateł awaryjnych przez pojazd holowany – nie jest to w żaden sposób uzasadnione. Kolejny absurd to mocowanie linki holowniczej do przyczepy zamiast do samodzielnego pojazdu. A już w ogóle zabronione jest holowanie na autostradzie. Wyobrażasz sobie jak miałoby to wyglądać, kiedy jedziecie pasami szybkiego ruchu maksymalnie 60 km/h? Tutaj zasada zdrowego rozsądku także jak widać obowiązuje! Nigdy o niej nie zapominaj, a bezpiecznie dotrzesz na miejsce podczas holowania.

Kontakt z nami