Czy opłaca się kupić klasyczne auto?

Jedni marzą o najnowszym modelu samochodu, który kosztuje kilkaset tysięcy, inni o klasyku, na który wiele osób nie zwróciłoby już uwagi. Takie samochody widujemy w filmach czy w ogłoszeniach o wynajem auta do ślubu czy na inne potrzeby. Zazwyczaj pochodzą z lat 80-tych i cieszą się niemałym powodzeniem. Ale, czy jeśli chcemy jeździć takim samochodem, jego zakup i użytkowanie się opłaca? Pora się nad tym zastanowić.

Stare, ale piękne i komfortowe

Klasyczny samochód przede wszystkim świetnie się prezentuje. Wygląda wyjątkowo szlachetnie na drodze, a także zapewnia większy komfort jazdy. Zazwyczaj jego większa przestrzeń w środku, pozwala się wygodnie rozsiąść, a charakterystyczny odgłos silnika sprawie nie lada radość dla kierowcy, jak i jego pasażerów. Zadbane, klasyczne auto wyróżnia się na drodze i zwraca na siebie uwagę kierowców, jak i przechodniów. Podróżowanie klasykiem pozwala doświadczyć innego komfortu jazdy. A zadbane auto klasyczne odwdzięcza się długim i bezpiecznym użytkowaniem – starsze, oryginalne części często są mniej awaryjnie niż te nowe, ogólnodostępne, ale mało odporne na zużywanie.

Wartość kolekcjonerska

Auto uważane za klasyk ma również swoją wartość kolekcjonerską. Wiele osób kupuje starsze samochody dla zysku. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą inwestycją na przyszłość, bo ich wartość kolekcjonerska będzie rosła. Zależy ona głównie od rocznika, stanu auta, przebiegu oraz wersji samochodu. Cena klasyków sięga z reguły od 15-75 tysięcy złotych. Oczywiście waha się jednak, w zależności od podanych wytycznych. W zasadzie jest więc opłacalna, bo auto klasyczne wcale nie kosztuje znacznie więcej niż to nowoczesne. Za około 100 tys. złotych można tak samo wyjechać błyszczącym samochodem z salonu.

A jak z użytkowaniem?

Auta klasyczne do najbardziej ekonomicznych nie należą. W latach ich produkcji nie było jeszcze tak innowacyjnych rozwiązań w zakresie spalania czy energooszczędności. Jednak niejedno auto z najnowszych kolekcji spala równie dużo paliwa, a przecież w jego produkcji wykorzystywano nowsze technologie. Wszystko zależy od wielkości silnika i charakteru samochodu. Na pewno jednak części do klasycznych samochodów są droższe, bo mniej dostępne, a ponadto zaleca się remonty z udziałem oryginalnych podzespołów, aby samochód nie tracił na wartości i dalej cieszył właściciela pełną sprawnością. Z pewnością są to więc auta, które nie należą do najtańszych w utrzymaniu.

Dodatkowy dochód z klasyka?

Zdjęcia, filmy, specjalne okazje – samochody klasyczne mogą być również źródłem dochodu. Jako właściciel możesz wynająć taki samochód na plan filmowy, sesje fotograficzne, jako samochód do ślubu, na wieczór kawalerski, urodziny czy jakąkolwiek inną okazję lub wydarzenie. Pokażesz się z nim także na zlocie, kiedy możesz dostać ofertę współpracy z innymi pasjonatami starszych samochodów. Tak naprawdę koszty jego utrzymania mogą Ci się więc zwrócić, bo piękne klasyki bywają pożądane na rynku przez wiele osób. 

Kontakt z nami